Zdravstveno – laboratorijski tehničar/tehničarka

Kratak opis

Zdravstveno-laboratorijski tehničar provodi razne analize krvi, mokraće i ostalog biološkog materijala kako bi pomogao liječnicima otkriti i liječiti bolesti. Program obrazovanja za zdravstveno-laboratorijskog tehničara traje četiri godine u okviru srednjoškolskog obrazovanja.

Znanja, vještine i sposobnosti koje se stječu završetkom programa

Cilj programa je osposobiti polaznike za uzimanje uzoraka za analizu (kapilarna krv, urin, stolica), izvođenje rutinskih laboratorijskih analiza, suradnju u timu laboratorijskih djelatnika, razumijevanje postupaka i metoda u izvođenju analiza, savjesno, točno i precizno izvođenje analiza te razvijanje profesionalne svijesti i odgovornosti. Poseban naglasak stavlja se na humani odnos prema bolesniku, čuvanje profesionalne tajne, komunikaciju s pacijentom i radnim timom te urednost i savjesnost u radu.

Kompetencije koje polaznik stječe završetkom zanimanja:

  • Uzimanje i analiza uzoraka krvi, urina, stolice
  • Izvođenje rutinskih laboratorijskih analiza
  • Suradnja u timu laboratorijskih djelatnika
  • Razumijevanje postupaka i metoda u izvođenju analiza
  • Savjesno, točno i precizno izvođenje analiza
  • Razvijanje svijesti o zdravlju, odgovornosti i mjerama za očuvanje zdravlja

Koje osobine treba imati zdravstveno-laboratorijski tehničar?

Zdravstveno-laboratorijski tehničar mora imati razvijen osjećaj za detalje, biti odgovoran i savjestan, sposoban raditi pod pritiskom, imati precizne motoričke sposobnosti te dobar vid i razlikovanje boja. U radu s pacijentima mora pokazivati poštovanje i čuvati profesionalnu tajnu.

Gdje radi zdravstveno-laboratorijski tehničar?

Zdravstveno-laboratorijski tehničar može raditi u bolnicama, klinikama, domovima zdravlja, zavodima, institutima ili u privatnim laboratorijima.

Koje poslove može obavljati zdravstveno-laboratorijski tehničar?

Posao uključuje uzimanje i obradu uzoraka, izvođenje različitih vrsta laboratorijskih analiza u hematološkim, biokemijskim, mikrobiološkim i drugim specijaliziranim laboratorijima. Tehničar obavlja manje složene poslove, dok složenije analize izvode liječnici i diplomirani inženjeri.

Hematološki laboratorij

U hematološkom laboratoriju tehničar određuje vrstu i broj krvnih stanica, testira zgrušavanje krvi, određuje krvnu grupu i Rh-faktor te ispituje podudaranje krvi davatelja i primatelja.

Biokemijski laboratorij

U biokemijskom laboratoriju analizira enzime, bjelančevine, elektrolite, glukozu, metale, masnoće, alkohole i druge tvari u krvi i mokraći.

Mikrobiološki laboratorij

U mikrobiološkom laboratoriju uzorci se nasađuju na hranjive podloge za rast bakterija i ispitivanje osjetljivosti na antibiotike. Pripremaju se preparati za mikroskopski pregled, a virusne zaraze se utvrđuju analizom protutijela.

Tehničar može raditi i u endokrinološkim laboratorijima gdje se ispituju hormoni, te u patološko-histološkim laboratorijima gdje pomaže u razlikovanju zdravih i zloćudnih stanica.

Uvjeti rada

Zdravstveno-laboratorijski tehničar radi u laboratorijima s kontroliranim uvjetima, uz moguće izlaganje mirisima uzoraka i kemikalija. Koristi sofisticiranu opremu te mora poznavati njezino korištenje i održavanje. Zbog rada s potencijalno opasnim uzorcima, važno je poštovati mjere zaštite na radu. Radno vrijeme može uključivati noćne smjene, vikende i praznike.